20 października 2012

Internet od środka: protokoły i adresy

Dziś krótko opiszemy komunikację w sieci Internet.

Klient - serwer


Komunikacja ta w większości opiera się na ogólnym wzorcu stosowanym w informatyce: architekturze klient - serwer (client - server). Z założenia, w tej architekturze mamy dwa hosty (komputery), które pełnią dwie różne funkcje:


  • Serwer - jest to komputer, który udostępnia określoną usługę. W ramach sieci Internet będzie to usługa WWW, czyli udostępnianie stron internetowych.
  • Klient - jest to każdy komputer, który z tych udostępnionych usług korzysta. Na przykład ty, łącząc się ze stroną www.google.pl jesteś klientem, a serwerem komputer, który obsłuży twoje wyszukiwanie.

Komunikacja na poziomie fizycznym

Działanie sieci komputerowej jest standaryzowane i opisane teoretycznie w modelu OSI. Nie będę zagłębiał się tutaj w jego szczegóły, bo istnieje w sieci zapewne mnóstwo stron opisujących ten model. Skupię się raczej na praktycznym działaniu sieci z uwzględnieniem odpowiedniej terminologii, która wcale nie jest taka straszna, a być może pomoże ci lepiej zrozumieć to, co dzieje się po drugiej stronie kabla.

Sieć komputerowa to, najprościej rzecz ujmując, wiele komputerów połączonych ze sobą i wymieniających informacje przy użyciu interfejsów. Interfejsem może być karta sieciowa, do której podłączony jest kabel sieci ethernet. Innym przykładem jest karta sieci wi-fi.

Za pomocą takich kart nasz komputer komunikuje się z modemem, bądź ruterem, który z kolei zapewnia nam wyjście na zewnątrz, czyli dostęp do sieci Internet. Na Internet - w dużym uproszczeniu - składa się właśnie ogromna ilość takich komputerów mających ze sobą kontakt. A konkretniej rzecz ujmując - Internet jest siecią złożoną z wielu mniejszych, lokalnych sieci.

Dane transportowane kablem czy drogą radiową, są przekazywane w pewien uporządkowany sposób tak, aby dwa komputery mogły się ze sobą porozumieć bez problemów. W tym celu stosowane są tak zwane protokoły.

Protokoły i adresy

Protokół to zestaw reguł, które pozwalają dwóm hostom nawiązać komunikację. Protokoły są opracowywane przez odpowiednie organizacje i gwarantują, że oczekiwane przez nas działanie w sieci dojdzie do skutku. Różne rodzaje usług działają na podstawie różnych protokołów - i tak mamy na przykład protokoły odpowiedzialne za obsługiwanie adresów i transport (TCP, IP, DNS), usługi email (POP, IMAP, SMTP), serwisy WWW (HTTP), udostępnianie plików (FTP) i wiele, wiele innych.

Ale po kolei. Jak to jest w ogóle możliwe, że dwa hosty mogą w ogóle nawiązać ze sobą komunikację? Potrzebna jest do tego ich identyfikacja w sieci, czyli adres.

Adres domenowy 

Jest to adres przyjazny człowiekowi, tzn. łatwy do zapamiętania - każdy z nim się zetknął słysząc np.: www . jakiś-tam-adres . pl.

 

Adres IP

Każdy komputer - także twój - posiada swój adres IP. Przykładem takiego adresu jest: 80.252.24.111 albo 121.9.13.15. Dlaczego adresy IP wyglądają tak, a nie inaczej, omówimy w innym wpisie. Wystarczy, że wiesz, jaką mają postać - tzn. że składają się z czterech liczb od 0 do 255, oddzielonych kropkami.

Chcesz dowiedzieć się, jaki jest twój adres IP? Mógłbyś uruchomić polecenie ipconfig, ale nie gwarantuje ono, że odczytasz swój prawdziwy adres IP widoczny z zewnątrz. Proponuję wejść na przykład na tę stronę: http://whatismyipaddress.com/ i zobaczysz swój adres w sekcji IP Information.

Jak widzisz, nie jesteśmy w sieci całkiem anonimowi. Kliknij przycisk Additional IP details, a zobaczysz np. twoją lokalizację geograficzną oraz dostawcę internetu.

Chcesz dowiedzieć się, jaki adres IP ma strona, którą często odwiedzasz? Wciśnij WINDOWS + R, a następnie wpisz cmd i wciśnij Enter - uruchomisz linię poleceń.*



Wpisz polecenie: ping www.wp.pl

 a zobaczysz taki wynik

 

Adres IP to 212.77.100.101 - z nim łączy się twój komputer po wpisaniu adresu domenowego w przeglądarce.

Za każdym adresem domenowym - przyjaznym człowiekowi, stoi adres IP - przyjazny dla komputera.Ale na dziś wystarczy. W niedalekiej przyszłości pojawi się drugi wpis, rozszerzający zagadnienia protokołów w sieci - opiszemy sposoby ich działania (między innymi jak to się dzieje, że dany adres domenowy jest kojarzony z danym IP).

* - o skrótach więcej tutaj: KLIK!

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie takie rzeczy są bardzo ważne i muszę przyznać, że ja również chętnie się o nich uczę. Jak czytałem na stronie https://www.itjump.pl/technologia/sprzet/zapora-sieciowa-bezpieczenstwo-informatyczne-w-twojej-firmie-innowacyjny-firewall-cisco to nawet już dokłądnie wiem czym jest zapora sieciowa.

    OdpowiedzUsuń