31 października 2012

Kontrola rodzicielska w Windows 7 - Jak skonfigurować?



Dziś poruszymy temat nadzorowania dostępu do aplikacji i stron internetowych przez innych użytkowników. W domyśle mamy tu oczywiście przede wszystkim dzieci, dlatego myślę, że opis może okazać się przydatny dla rodziców, chcących taką kontrolę włączyć.




Być może nie każdy wie, że system Windows 7 oferuje nam możliwość kontrolowania poczynań użytkowników korzystających z komputera, bez konieczności instalowania płatnego oprogramowania firm trzecich.

Nie martw się, konfiguracja jest banalna i stosując się do poniższych kroków zrobisz to w 15 minut. Od czego należy zacząć?


Zanim zaczniemy

Aby w pełni korzystać z usług filtra rodzinnego, należy utworzyć sobie konto w witrynie Windows Live. Jeżeli takie już posiadasz, swobodnie możesz opuścić ten krok. Jeżeli nie - już piszę, jak takie konto założyć.

Wejdź na stronę https://signup.live.com i wypełnij formularz nowego konta. Jako login podaj swój adres email. Kliknij Akceptuję.

Teraz odbierz swoją pocztę. W mailu od firmy Microsoft kliknij odpowiedni link, aby potwierdzić, że adres email należy do ciebie.

Gotowe! W ten sposób założyłeś sobie konto w witrynie Microsoft. Czas na właściwą konfigurację.

Konfiguracja kont w Windows 7


Z reguły korzystamy z komputera używając konta administratora. Administrator to rola w systemie, która pozwala nam zrobić absolutnie wszystko. Dlatego, jeżeli chcesz włączyć kontrolę rodzicielską w Windows, musisz ustalić pewne zasady. To ty korzystasz z konta administratora, natomiast twoje dzieci muszą posiadać zwykłe konto użytkownika.

Tak więc - po pierwsze ustal hasło dla konta administratora (w miarę trudne do zgadnięcia; lepiej, żeby nie było to imię psa albo data urodzin dziecka ;)). Jak zmienić lub utworzyć hasło?

1. Otwórz Panel Sterowania, klikając Start -> Panel Sterowania.



2.  Kliknij Konta użytkowników i filtr rodzinny.




3. Kliknij Konta użytkowników.




4. Kliknij Zmień hasło.




5. Wprowadź w odpowiednich polach bieżące oraz nowe hasło i kliknij Zmień hasło. Gotowe!

Teraz czas utworzyć konto dla dziecka.


6. Przejdź do ekranu Konta użytkowników i filtr rodzinny (pkt. 2) i wybierz tym razem Dodaj lub usuń konta użytkowników.

7. Kliknij Utwórz nowe konto.




8. Wprowadź nazwę konta i - uwaga - zaznacz opcję Użytkownik standardowy. Kliknij potem Utwórz konto. Konto utworzone!




Ściągnięcie rozszerzeń kontroli rodzicielskiej

Mając już skonfigurowane konta, możemy przejść dalej. 

Chociaż system Windows ma wbudowaną opcję kontroli, warto poświęcić chwilę i ściągnąć rozszerzenia z witryny Microsoftu. Zwiększa to możliwości konfiguracji o chociażby tak ważny obszar, jak korzystanie ze stron internetowych. A więc..

9. Otwórz w przeglądarce adres http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-live/essentials-other-programs i pobierz pakiet Podstawowe programy Windows. Uruchom ściągnięty instalator.



10. Kliknij Wybierz programy, które chcesz zainstalować.




11. Zaznacz opcję Bezpieczeństwo rodzinne i kliknij Zainstaluj.



12. Poczekaj aż instalacja zakończy się. Może być wymagane ponowne uruchomienie komputera. Zgódź się na nie i poczekaj, aż system uruchomi się ponownie.

Teraz jesteś gotowy / gotowa do konfiguracji filtra rodzinnego!


Konfiguracja kontroli rodzicielskiej w Windows 7


13. Po restarcie komputera, ponownie otwórz Panel Sterowania i na ekranie Konta użytkowników i filtr rodzinny (pkt. 2) wybierz Kontrola rodzicielska.

14. Upewnij się, że na samym dole ekranu jest wybrany dostawca Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live.



15. Powróć do góry ekranu i spośród dostępnych użytkowników wybierz tego, dla którego chcesz zdefiniować filtr rodzinny - kliknij nazwę użytkownika.



16. Jeżeli wyświetli się ekran z umową dot. usług Microsoft, zaakceptuj ją.

17. Teraz zostaniesz poproszony/a o zalogowanie się do usługi Bezpieczeństwo rodzinne usługi Windows Live. Wprowadź tutaj login i hasło dla konta, które utworzyłeś/aś zgodnie z instrukcjami na początku wpisu. W polu login wpisz adres swojego maila, którego użyłeś do utworzenia konta. Kliknij Zaloguj się.



18. Wybierz konto, które będzie przez ciebie nadzorowane. Kliknij Zapisz. System będzie przez chwilę konfigurował usługę.



19. Zobaczysz ekran taki, jak poniżej. Oznacza on, że konfiguracja przebiegła poprawnie. Teraz możesz wykorzystać w pełni możliwości kontroli rodzicielskiej.



Niektóre z wymienionych poniżej funkcji są dostępne z poziomu panelu sterowania twojego komputera, jednak dostęp z witryny internetowej pozwala na pełniejszą konfigurację. Dlatego opiszemy ten drugi wariant.

Kliknij widoczny na ekranie link: Przejdź do witryny funkcji Bezpieczeństwo rodzinne w sieci web: familysafety.microsoft.com. Wybierz konto, którego będzie dotyczyła ochrona rodzinna. Zobaczysz ekran taki, jak poniżej - będzie to nasz punkt wyjścia do dalszej konfiguracji:


Jak zablokować używanie komputera poza określonymi godzinami i dniami?


Kliknij w link Ograniczenia czasowe na naszym głównym ekranie konfiguracyjnym.

Na wyświetlonej stronie, zaznacz opcję blokady czasowej:


Teraz możesz dowolnie określić, kiedy użytkownik konta będzie miał zablokowany dostęp do komputera.


Zobaczysz siatkę godzin i dni, na której za pomocą kursora myszki i kliknięcia lewym przyciskiem myszki możesz zaznaczyć, kiedy konto będzie zablokowane.


Kliknij przycisk Zapisz. Gotowe!


Jak ograniczyć dostęp z komputera do stron dla dorosłych?


Kliknij w link Filtrowanie zawartości sieci web na naszym głównym ekranie konfiguracyjnym.

 Na tej stronie możesz włączyć filtrowanie sieci web, klikając w odpowiednią opcję wyboru.

Następnie możesz określić poziom kontroli nad wyświetlanymi stronami. Masz sporo możliwości - od tej najbardziej restrykcyjnej, gdzie dostęp jest dozwolony tylko do stron, które zdefiniujesz (o tym niżej) - do opcji pozwalającej na wyświetlanie stron dla dorosłych, wcześniej ostrzegając o ich zawartości. Użyj suwaka, aby wybrać poziom. Możesz także zablokować użytkownikowi możliwość pobierania plików, zaznaczając odpowiednią opcję.

Jak zdefiniować strony dostępne i zablokowane?

Kliknij na panelu z lewej strony opcję Listy filtrowania zawartości.


Zobaczysz stronę, na której możesz jawnie zdefiniować strony zablokowane bądź dozwolone.


Po prostu wpisz adres strony i kliknij Zezwalaj bądź Zablokuj.


Kliknij Zapisz, aby wprowadzić zmiany.


Jak ograniczyć korzystanie z gier, które nie są przeznaczone dla dzieci?



Kliknij w link Ograniczenia dostępu do gier na naszym głównym ekranie konfiguracyjnym.

Możesz zaznaczyć opcję Włącz ograniczenia dostępu do gier. Teraz zdefiniuj wiek w klasyfikacji PEGI, który będzie dostępny dla konta. Po raz kolejny służy do tego suwak.


Możesz też włączyć lub wyłączyć opcję zezwalania na gry, które nie mają klasyfikacji. Wystarczy zaznaczyć pole wyboru.


U dołu strony masz też opcję Zablokuj lub dopuść konkretne gry. Kliknij w nią, a zostaniesz przeniesiony na ekran, na którym wyświetli się lista zainstalowanych na twoim komputerze gier. Możesz tu dowolnie wybierać, która gra będzie dostępna dla twojego dziecka, a która nie.


Jak zablokować dostęp do konkretnych programów?


Analogicznie możesz zablokować dostęp do aplikacji. Tu jednak nie jest prowadzona żadna klasyfikacja, dlatego musisz jawnie wybrać aplikacje do zablokowania z listy zainstalowanych na twoim komputerze i kliknąć Zapisz.


Aby dostać się do ekranu blokowania aplikacji, kliknij na ekranie konfiguracyjnym opcję Ograniczenia dostępu do aplikacji


Podgląd aktywności użytkowników


Możesz podejrzeć aktywność twojego dziecka na komputerze, klikając w opcję Raportowanie aktywności. Znajdziesz tu informacje m.in. o odwiedzanych stronach i uruhamianych aplikacjach.



4 komentarze:

  1. Hm... Nie wiedzialam nawet, ze taka opcja istnieje w Windows...

    OdpowiedzUsuń
  2. a jak można zrestartować hasło gdy się zapomniało??, a w zasadzie jestem pewna, że takie było, a komputer pokazuje, że się nie zgadza??

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń