14 października 2012

Menedżer zadań - jak sprawdzić, co spowalnia twój komputer

Czasami w natłoku pracy (albo zabawy) potrafimy kliknąć tyle rzeczy w systemie (np. otworzyć parę dużych dokumentów w edytorze tekstu, jednocześnie mając otwartych kilkadziesiąt zakładek w przeglądarce, trzy filmy jednocześnie i kalkulator ;)), że zaczyna się dziać coś niedobrego. Często na pasku tytułu okna pojawia się wtedy napis:


"Twój superfajny program" nie odpowiada... 

Albo coś w tym stylu.

Jaki jest tego powód i co z tym zrobić? To zależy... ;) Ale - jest jedna przydatna rzecz, od której w takim przypadku rozpoczynamy diagnozę. To Menedżer zadań (albo po angielsku task manager).

Otwarcie Menedżera jest banalne - wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na naszym pasku zadań i wybrać opcję jego uruchomienia*:


Naszym oczom ukaże się kilka przydatnych opcji. Omówmy po kolei, co pozwala nam podejrzeć menedżer:
 • Zakładka Aplikacje
Chyba najważniejsza dla nas zakładka - pozwala podejrzeć włączone na komputerze programy i zarządzać nimi.

 • Zakładka Procesy
Załadowane do pamięci komputera programy działają tak naprawdę pod postacią procesów. Tutaj możemy je podejrzeć.

 • Zakładka Usługi
Jednym z elementów składowych systemów z rodziny Windows są usługi - czyli programy działające w tle, których działanie na pierwszy rzut oka jest niewidoczne.

 • Zakładka Wydajność
Tu możemy podejrzeć wykresy wykorzystania zasobów komputera, co pozwoli nam ocenić, czy np. nie potrzebujemy nowszego, lepszego sprzętu. :)

 • Zakładka Sieć
Przedstawione tu są wykresy wykorzystania sieci - ruch sieciowy.

 • Zakładka Użytkownicy
Tu widzimy użytkowników, którzy mają aktualnie aktywne sesje na naszym komputerze (czyli - uogólniając - korzystają z niego).

Co zrobić, gdy zawiesi mi się program?

 Przede wszystkim - upewnij się, że się za chwilę nie odwiesi ;) Czyli po prostu uzbrój się w cierpliwość i poczekaj.

Jeżeli nie przynosi to rezultatu - musisz spróbować zamknąć go siłą. Uruchom Menedżera zadań, np. klikając Start i wpisując w pasku wyszukiwania: taskmgr.

W zakładce Aplikacje odszukaj dany program, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Zakończ zadanie.

Czasami to nie wystarcza i z jakiegoś powodu aplikacja nie chce się zamknąć. W tym wypadku, kliknij jeszcze raz nazwę feralnego programu i tym razem z menu wybierz opcję Przejdź do procesu.

Zostaniesz przekierowany na zakładkę Procesy z zaznaczonym procesem, który wywołuje problemy. Możesz na nim kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Zakończ proces. Jest to bardziej bezpośrednia próba ubicia aplikacji i powinna już definitywnie zakończyć się powodzeniem. :)

Jednak pamiętaj - takie zamykanie aplikacji bardzo często kończy się utratą danych, które nie zostały w niej wcześniej zapisane. Rób to, jeżeli masz pewność, że nie utracisz nic ważnego.

Co zrobić, gdy komputer działa wolno?

Tu oczywiście może być sto tysięcy powodów takiego stanu rzeczy. Jednak warto otworzyć Menedżer zadań, wejść w zakładkę Procesy, a następnie posortować te procesy po ilości czasu, jaki zabierają procesorowi w naszym komputerze.

Kliknięcie w nagłówek kolumny Procesor CPU pozwoli nam posortować wyniki. Jeżeli widzisz, że istnieje proces, który stale zżera czas procesora w ilości kilkudziesięciu procent, to być może coś jest na rzeczy (Uwaga - nigdy nie uwzględniaj tutaj tzw. procesu bezczynności systemu, który zawsze będzie bardzo wysoki - tzn. tu korelacja jest odwrotna - im mniej obciążony komputer, tym wyższy procent czasu idzie na stan bezczynności i jest to całkowicie normalne).

Być może odnajdziesz proces, który bardzo obciąża Twój komputer. Jeżeli upewnisz się, że nie jest on ci niezbędny, możesz go zamknąć - na pewno przyspieszy to działanie komputera. Ale uważaj - możesz w ten sposób stracić jakieś ważne dane lub funkcjonalność.

Przydaje się także czasami wejść do zakładki Wydajność i przeanalizować, jak wyglądają wykresy wykorzystania procesora i pamięci. Jeżeli słupki sięgają szczytu - może warto pomyśleć o optymalizacji systemu (czyli wyłączeniu obciążających programów) lub o rozbudowie zasobów komputera.


* są też oczywiście inne sposoby dotarcia do Menedżera - np. naciśnij klawisze Windows + R i wpisz tekst: taskmgr.

2 komentarze:

 1. wciskam ctrl+alt+delete, wyskakuje menedżer zadań windows, wybieram zakładkę "Procesy" zaznaczam przykładowo "chrome.exe" wciskam zakończ proces, wyskakuje okienko standardowe z komunikatem "ostrzeżenie menadżera zadań blablabla..."(chyba wiadomo :)) i gówno się dzieje za przeproszeniem. a przeglądarka powinna się zamknąć.
  nie mogę zamknąć żadnego procesu(aplikacje jak najbardziej się zamykają bez problemu poprzez "zakończ aplikację") czy to systemowego czy to użytkownika. korzystam tylko ja sam z komputera. nie wiem kiedy ten błąd wyskoczył bo nie było mi to za bardzo potrzebne, ale teraz czasem coś trzeba wyłączyć jak się zawiesi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie dostajesz żadnego błędu? Masz uprawnienia administratorskie systemu? Możesz jeszcze sprawdzić błędy w Event logu (Dziennik zdarzeń chyba po polsku).
   Istnieją jeszcze inne programy pozwalające na grzebanie w procesach - może spróbuj Process Explorera - to bezpieczna aplikacja od MS: http://technet.microsoft.com/pl-pl/sysinternals/bb896653.aspx

   Usuń