9 lutego 2013

Instalacja Ubuntu z USB – problem z filesystem.squashfs [Solved!]

linuxŚciągnąłem obraz iso Ubuntu 12.04 i przygotowałem go do instalacji z pen drive’a. Wszystko zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na stronach Ubuntu. Użyłem do tego programu unetbootin. Programik prosty w obsłudze, podałem plik ISO, dysk USB i w ten sposób medium instalacyjne zostało przygotowane. Niby bez błędów. Niestety. Podłączyłem pen drive’a, uruchomiłem instalator Ubuntu i po jakimś czasie dostałem sympatyczny komunikat:

"(initramfs) mount: mounting /dev/loop0 on //filesystem.squashfs failed: input/output error.
Can not mount /dev/loop0 (cdrom/casperfilesystem.squashfs) on //filesystem.squashfs."


(przeklejone z google’a - nie jestem pewien, co powinno być w tym cytacie zamiast ‘cdrom’ – w końcu instalowałem z USB)

Co było powodem? W pewien sposób plik filesystem.squashfs nie został dobrze przekopiowany z obrazu ISO na USB. Wypakowałem ISO i spróbowałem skopiować cały katalog casper z ISO do USB – bez powodzenia. Dostałem błąd, że plik jest nieprawidłowy. Według systemu zajmował on 0 kB. 

Jak to naprawić?


Ok, stwierdziłem, że usunę cały katalog. Nic z tego – przez nieprawidłowy plik nie udało mi się tego usunąć ani z poziomu konsoli cmd, ani z Powershell z parametrem –force… Na szczęście przydała się jedna z funkcji Windowsa. Po włożeniu pen drive’a zalecił skan i ewentualne naprawienie USB. Zaakceptowałem to i system plików został naprawiony. Co prawda wspomniany plik i tak ważył za mało, ale dało się go już usunąć.

Potem przekopiowałem ponownie cały katalog casper z ISO na USB (tym razem bez problemów) i upewniłem się, że plik filesystem.squashfs waży tyle samo na penie, co na ściągniętym ISO. Było OK. Spróbowałem więc jeszcze raz instalacji Ubuntu z USB i tym razem wszystko poszło gładko.
Tada! ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz