18 stycznia 2013

Licznik Czasu Pracy

diskettePonieważ miałem chwilkę, udało mi się wyprodukować aplikacyjkę, z której sam korzystam. Być może przyda się także komuś innemu, dlatego wrzucam ją tutaj. Weźcie pod uwagę, że napisałem ją na szybko na własny użytek. Jest więc bardzo prosta, ale spełnia swoje zadanie.




Krótko mówiąc – Licznik Czasu Pracy to osiem niezależnych stoperów, którym możesz zdefiniować nazwy. Pozwala zliczać czas przeznaczony na dane zadanie i łatwo przełączać się między stoperami.
Więcej informacji i linki do ściągnięcia aplikacji tutaj: Licznik Czasu Pracy

13 stycznia 2013

Uważaj, na co się piszesz: SzpiegSMS

virusCoraz więcej osób korzysta z sieci. Niektórzy bardziej świadomi czekających zagrożeń, niektórzy mniej. Wykorzystują to firmy oferujące podejrzane usługi i “cudowne” produkty. Tym artykułem rozpoczynamy nową, brawurową serię demaskowania wszelkich pozorowanych usług i produktów udostępnianych w sieci przez mniej lub bardziej znane firmy. ;) Dlaczego padło na początku akurat na “SzpiegaSMS”? Tylko dlatego, że dostałem właśnie od niego maila.

Dostajesz maila o tytule: A więc chcesz, abym dla Ciebie szpiegował ?


W treści pytania retoryczne, dotyczące przechwytywania SMSów przychodzących do twojego partnera czy dziecka. Jak na screenie poniżej:

scr1
Myślę, że treść jednoznacznie sugeruje, że klikając w podesłany link, będziesz mieć możliwość przechwycenia cudzych wiadomości. Załóżmy, że ignorujemy kwestie prawne, czy moralne dotyczące takiego działania. Zobaczmy, co oferuje nam szpieg naprawdę.
Po wejściu na stronę, musimy podać swój nr telefonu oraz nr rzekomo “szpiegowany”.

scr2
Niestety podałem numery, które nie istnieją, więc nie znam dalszego ciągu procesu aktywacji usługi. Jednak wystarczyło to, aby dobrać się do regulaminu usługi, umieszczonego oczywiście gdzieś w stopce strony. Cóż tam znajdziemy?

A co w regulaminie?


Po pierwsze wynika z niego, że do rejestracji będzie potrzebny także twój e-mail, i że będziesz otrzymywać na telefon i e-mail “informacje o nowościach” – czyli, krótko mówiąc – SPAM. Oto cytat:
Poprzez zarejestrowanie się w serwisie szpieg.freebiz.pl użytkownik akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu oraz wyraża zgodę na otrzymywanie informacji o serwisie drogą elektroniczną na podany mail i numer telefonu oraz użytkownik wyraża zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach a także treści reklamowych na maila i numer telefonu podanego podczas wypełniania formularza.
Super, mamy więc pierwszy haczyk. Ale to nic, przecież najważniejsze, że będę mógł szpiegować podany wcześniej numer! Chyba, że…
Po zalogowaniu się do płatnych zasobów strony użytkownik będzie mógł zaznajomić się z treściami SMS o charakterze rozrywkowym. W kolejnych tygodniach będą przybywać nowe porady dla tego użytkownika.
I co, to tyle? Nigdzie ani słowa na temat rzekomej możliwości szpiegowania przez SMS. Dostaniesz co najwyżej stertę niepotrzebnych SMSów. Dodatkowo możesz wyczytać coś takiego:
Formularz – zestaw pól do wypełnienia dostępnych w Serwisie, który pozwala na
przechwytywanie losowych wiadomości SMS
. Formularz ma charakter rozrywkowy i nie może być traktowany jako wiarygodne źródło informacji.
No i wszystko jasne. Owszem, będziesz przechwytywać wiadomości, ale będą to losowe SMSy o charakterze rozrywkowym, które wylosuje dla ciebie dostawca usługi ze swojej bazy danych. Co będzie w wiadomościach?
Wiadomości będą wysyłane co każdy wtorek o godzinie 10:00 oraz co każdy piątek o
godzinie 10:00.
Wiadomości będą zawierały cytaty motywacyjne wykorzystywane w zaawansowanych
technikach psychologii sukcesu, dzięki którym między innymi będzie mógł na nowo określić swoje cele życiowe, zwiększyć wydajność w pracy czy bardziej cieszyć się życiem.
A więc dzięki tej usłudze będę mógł na nowo określić swoje cele życiowe! Super. Na pewno jednym z nich będzie “Nie dać się nabrać na śmieciowe e-maile i zawsze czytać regulamin podejrzanych usług”. A jak z ceną tej jakże przydatnej dla mojego dalszego życia usługi?
Koszt jednej otrzymanej wiadomości to 4,92 zł z VAT.
Dodatkowo aktywacja i deaktywacja tej usługi będzie kosztowała cię prawdopodobnie tyle samo (nie jest to jawnie napisane w regulaminie). Jeżeli będziesz ignorować SMSy z poradami przychodzące co kilka dni, to może się uzbierać sumka około 40 zł na miesiąc. Ogólnie więc przestrzegam przed usługą szpiega SMS na szpieg.freebiz.pl.

Jak takie usługi wyłączamy? Zapraszam tutaj: http://panelsterowania.blogspot.com/2014/06/jak-wyaczyc-patne-smsy-usugi.html 

Z tej serii:
Część II: Skarbinca Narodowa >>
Część III: Lokalizator >>

11 stycznia 2013

Windows 8: Co da ci wstążka?

ribbonKolejną nowością w systemie Windows 8 w obszarze UI jest ścisła integracja GUI z ribbonem, czyli inaczej mówiąc wstążką (jakoś nie mogę się przekonać do spolszczonej nazwy). Jeżeli nic ci to nie mówi - wstążka to belka z ikonkami umieszczana ponad głównym obszarem programu. Jest mocno promowana przez Microsoft od dobrych kilku lat i w tej chwili wykorzystywana w większości programów użytkowych produkowanych przez MS (chociażby w popularnym Wordzie).


Ogólnie


Zacznijmy od podstaw. Jeżeli otworzysz Eksploratora Windows na widoku Komputer, u góry okienka zobaczysz ribbon. Może być zwinięty:

scr1
Lub rozwinięty (kliknij na strzałkę z prawej strony, obok ikonki ze znakiem zapytania, aby zwinąć/rozwinąć):

scr2


Zakładki


Pozycje “Komputer”, czy “Widok” to zakładki. Wprowadzają one logiczny podział na wstążce i zawierają narzędzia przystosowane do odrębnych działań. “Plik” jest specyficznym rodzajem zakładki, bo jest to raczej typowe menu. Ten element zawsze znajduje się maksymalnie z lewej strony i często w programach służy do zapisywania plików, czy konfiguracji.

Podział


Aby przenieść się na konkretną zakładkę, wystarczy na nią po prostu kliknąć. Przestrzeń na pojedynczej zakładce jest najczęściej podzielona na kilka kolejnych obszarów, które wprowadzają jeszcze bardziej szczegółowy poziom separacji na wstążce. Przykładem są “Lokalizacja”, “Sieć” i “System” na zakładce “Komputer”.

Kliknięcie w pojedynczy element (np. zaznaczenie pliku) na głównym obszarze Eksploratora otworzy dodatkową, kontekstową zakładkę.

Co to mi w sumie da?

Tyle w temacie ogólnego zapoznania się z ribbonem. Nie będę tutaj opisywał poszczególnych ikonek, które zobaczycie klikając w zakładki. A do czego na co dzień przydaje mi się wstążka?

  • Po otwarciu okna Komputer, masz szybki dostęp do zarządzania systemem
scr3
  • Na bibliotekach muzyki, filmów i obrazów możesz zarządzać elementami ze specjalnie dostosowanych kontekstowych zakładek
scr4scr5scr6
  • Po wybraniu dysku, masz dostęp m. in. do szybkich opcji optymalizacji i formatowania
scr7
  • Narzędzia główne –> Kopiuj ścieżkę – jeżeli potrzebna ci ścieżka dostępu do danego katalogu albo pliku, masz ją za naciśnięciem jednego przycisku
scr8
  • Narzędzia główne –> Nowy folder – kliknij i masz nowy folder
scr9
  • Narzędzia główne –> Odwróć zaznaczenie – czasami przyadtne. Jeżeli zaznaczysz kilka elementów, możesz odwrócić zaznaczone na nie zaznaczone i odwrotnie
scr10
  • Udostępnianie
Tu zobaczysz kilka przydatnych opcji:

–> Wiadomość e-mail
–> Zip
-> Nagraj na dysku CD
-> Drukuj
scr11

Jak wyłączyć ukrywanie rozszerzeń plików w Windows 8?


Zarządzanie ustawieniami folderu – na przykład opcje “Pokaż rozszerzenia znanych typów plików” (zawsze to włączam), czy pokazywanie ukrytych elementów – znajdziesz teraz na zakładce Widok –> Opcje –> Zmień opcje folderów i wyszukiwania

scr12

4 stycznia 2013

Windows 8: Jak używać nowego interfejsu Metro

 
metroOd samego początku Windows 8 i jego nowy interfejs budzą skrajne emocje. Nie mam zamiaru rozstrzygać tutaj, czy metro, ribbon i inne nowe zabawki w systemie są lepsze, czy gorsze od rozwiązań z poprzednich wersji. Opiszę za to kilka podstawowych zasad, jakie obowiązują w posługiwaniu się nową wersją systemu od MS. Wszystkie opisy będą dotyczyły posługiwania się standardowymi peryferiami w postaci myszki i klawiatury.


Metro ogólnie


W nowym Windowsie Świętej Pamięci przycisk Start zastąpiono nowym interfejsem Metro, czyli popularnymi kafelkami. I to od nich właśnie zaczniemy, bo jest to pierwsza rzecz, jaka ukazuje się naszym oczom po zalogowaniu do Windows 8.
"Jesteśmy" więc w menu start. Używając rolki możemy swobodnie przewijać kafelki w poziomie.
 
scr1
scr2

Jeżeli kafelków jest naprawdę dużo, możemy spojrzeć na nie z większej perspektywy, mieszcząc więcej elementów na ekranie. Służy do tego mały przycisk minus "-" umieszczony w prawym dolnym rogu ekranu. Klikając na któryś z obszarów ekranu, wrócimy do widoku bardziej szczegółowego.


Prawa strona ekranu

Po najechaniu wskaźnikiem myszy na prawy-górny, bądź prawy-dolny róg ekranu metro, z prawej strony pojawi się menu ustawień. Jeśli w tym momencie usuniemy wskaźnik z narożnika, zobaczymy także zegar i będziemy mogli wybrać jedną z opcji menu.

scr3

Zatrzymajmy się w tym momencie na moment i powiedzmy o wyłączaniu komputera. Cóż, nie jest to wcale takie proste. Po pierwszym odpaleniu Windows 8 znalazłem tę opcję po chwili poszukiwania. Na pasku po prawej stronie należy wejść w opcję Ustawienia, tam dopiero kliknąć w opcję Zasilanie i wybrać jedną z opcji. Widziałem bardziej intuicyjne rozwiązania.

scr4

Pasek po prawej stronie pozwala nam m. in. przejść do ekranu wyszukiwania, czy udostępnić elementy pulpitu, ale najbardziej przydatną opcją są wymienione wcześniej Ustawienia. Z poziomu tego ekranu masz szybki dostęp do panelu sterowania, personalizacji, czy konfiguracji komputera i systemu.
 

Lewa strona ekranu

Z kolei lewa strona ekranu (znowu - górny lub dolny róg) służy do przełączania się między oknami uruchomionych aplikacji. Górny róg pozwoli na skakanie kolejno po wszystkich aplikacjach. Zjeżdżając kursorem niżej, wyświetlą nam się opcje wyboru. Dolny narożnik pozwala właściwie tylko na przeskakiwanie między pulpitem i menu start.
 

Więcej aplikacji

Ostatnia rzecz, o której chcę napisać w tym punkcie to opcja wyświetlania wszystkich aplikacji. Ekran start pokazuje tylko te kafelki, które zostały przypięte do niego. Aby zobaczyć wszystkie zainstalowane aplikacje, kliknij na pustej przestrzeni ekranu Start prawym przyciskiem myszy. Na dole pojawi się menu kontekstowe, z którego możesz wybrać opcję "Wszystkie aplikacje".

scr5

Zarządzanie kafelkami

OK, zajmijmy się teraz samymi kafelkami. Możemy je dowolnie rozmieścić na ekranie. Aby "chwycić" kafelek, przytrzymaj lewy przycisk myszy. Teraz możesz wędrować po ekranie i znaleźć dla niego najlepsze miejsce.

Dla każdego kafelka możemy otworzyć menu kontekstowe. W tym celu należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy. Na ekranie pojawi się kilka opcji, na przykład:

scr7

Wyszukiwanie

... jest proste. Wystarczy, będąc w menu start, zacząć wpisywać szukaną frazę. Na ekranie automatycznie zaczną się odfiltrowywać obiekty spełniające wymagania. Domyślnie są to aplikacje, ale zauważ, że po prawej stronie pojawi się pasek pozwalający wyświetlić wyniki uwzględniające konfigurację oraz wszystkie pliki.
 

scr6

Na koniec

Dla części użytkowników, którzy w starych systemach byli przyzwyczajeni do uruchamiania menu start przez kliknięcie, mam radę - najlepszym sposobem na wywołanie menu start było i nadal jest naciśnięcie klawisza Windows. :)